Skip to content ↓

Staff & Governors

Governors List 

Chairman
Mr David Slee - bursar@slindoncollege.co.uk
 
Governors
Mrs Ann Aughwane
Ms Lucinda Davis
Mr Richard Greenwell
The Venerable Philip Jones
Mr Stuart Lawrence
Dr Simon Orchard
 
Clerk to Governors
Mrs Natasha Malby - bursar@slindoncollege.co.uk

Slindon College is a non-profit making organisation whose main aims and objectives are to educate boys aged 8-18 who have a range of additional educational needs.

We are governed by a Board of Governors who also act as Trustees of the registered Charity Number 1028125 and Directors of the registered Limited Company (by guarantee) Number 2823749.

The Governing Body is responsible for the management of the school and is registered as the proprietor with the DfE. The Chair of the body is checked by the DfE and all others are checked by the school.

Staff List

Mr Mark Birkbeck, BEd(Hons) NPQH

Headmaster

 
Senior Leadership Team

Name

Subject & Duties

Mr Barry McMahon

Deputy Head / H.O. Science 

 
Mrs Natasha Malby Bursar / Clerk to Governors
Ms Sotiria Vlahodimou Special Educational Needs Co-ordinator
Head of House Team

School House Shield

Name, Subject & Duties

                     

 

Mr Tom Belcher

Head of Cowdray House / PE

 

                     

       

Mr Paul Burbidge

Head of Sussex House / H.O. Creative Design /

Design Technology / Motor Mech. /

Greenpower Project Manager

                     

              

Mrs Teresa Miles

Head of Richmond House / H.O. Maths /

Careers & Work Experience

                     

          

Mrs Maureen Sargeant

Head of Norfolk House / Land Based Studies

Academic Team

Name

Subject & Duties

Miss Sandy Monk Primary Leader
Mrs Emily Coffey

H.O. English & Humanities

 
Miss Rebecca Gregory English (Maternity Cover)
Mrs Joanne Middleton

H.O. Sixth Form / Art / Graphics /

Photography / Textiles

Mr Glyn Bentley-Angell

Drama & LAMDA / 1:1 SEAL / Social Media

 

Mrs Joan Bull

English / RE / Exams Officer

 

Mr Tom Darnell Maths

Mr Michael Dickinson

Primary / Enrichment / Forest Schools

 

Mrs Teresa Draper  Science

Mrs Kathy Poole-Gleed

Cookery

 

Mr Will Quick

History / Geography / PSHE /      

Duke of Edinburgh Awards

Mr Peter Saysell Art / Graphics / Photography / Textiles
Miss Zoe Smith Art / Textiles / Trinity Arts  
Mrs Saadia Yusuf-Meighan Science / 1:1 SEAL
Mr Jonny Mott Music
Therapy Team

Name

Duties

Mr Adam Sharpe

Assistant SENCo / Specialist Teacher
Mrs Sheilagh Blyth

Occupational Therapist

 
Ms Kate Clark Specialist Teacher (Maternity Cover)
Ms Abigail Emsley Speech and Language Therapist
Miss Elodie Grabe

Speech and Language Therapist

 
Mrs Estie Hunter Speech and Language Therapist
Mrs Claire Inness Occupational Therapist
Mrs Henrietta Kendall Specialist Teacher
Mrs Jackie Gooding 1:1 SEN Learning Support Assistant
Miss Harriet Norgrove Intervention Support Assistant
Mrs Katie Stephenson Intervention Support Assistant
Learning Support Assistant Team

Name

Mrs Sarah Batten-Pearce - LSA Link      
Miss Megan Barber      
Miss Rachel Barr      
Mrs Jean Blythman      
Mrs Kim Dawson      
Mrs Sue Dudman      
Miss Sinead Gooding-Davies      
Miss Katie Edmonds      
Mr Dennis Hicks      
Mrs Gillian Homewood      
Mrs Jackie Meredith      
Mrs Cathy Ratcliffe      
Mrs Stephanie Ridger       
Mrs Sue Rutter      
Ms Juana Smith      
Mr David Williams      
Mrs Katie Williams      
Boarding House Parent Team

Name

Mr Ewan Callaway  
Mrs Becky Highfield  
Mr Daniel Highfield  
Miss Laura Walford  
Administration & Support Team

Name

Subject & Duties

Mrs Tina Baldwin

Accounts Officer

 
Mrs Sharon Pierce Human Resources Officer
Miss Mandy Martin

Admissions Officer

 
Mrs Kay Miranda Administrator
Mrs Judith Goss SEN Administrator
Mr Steve Smart ICT Network Manager
Mr Ben Woodburn ICT Technician
Mrs Hayley Bouyi Housekeeper