Skip to content ↓

Staff & Teachers

Staff and Teachers 

Mr Mark Birkbeck, BEd (Hons) NPQH

Headmaster

Senior Leadership Team

Name

Subject & Duties

Mr Barry McMahon Deputy Head / H.O. Science
Mrs Natasha Malby Bursar / Clerk to Governors
Ms Sotiria Vlahodimou Assistant Head / SENCo
Head of House Team

School House Shield

Name, Subject & Duties

Mr Tom Belcher

Head of Cowdray House / PE

                     

       

Mr Paul Burbidge

Head of Sussex House / H.O. Creative Design /

Design Technology / Motor Mech. /

Greenpower Project Manager

                     

              

Mrs Teresa Miles

Head of Richmond House / H.O. Maths /

Careers & Work Experience

                     

          

Mrs Maureen Sargeant

Head of Norfolk House / Land Based Studies

Academic Team

Name

Subject & Duties

Miss Sandy Monk Primary Department Leader
Mrs Emily Coffey H.O. English & Humanities
Mrs Joanne Middleton

H.O. Sixth Form / Art / Graphics /

Photography / Textiles

Mr Glyn Bentley-Angell Drama & LAMDA / 1:1 SEAL / Web & Social Media

Mrs Joan Bull

English / RE / Exams Officer

Mrs. Kimberley Craig ICT
Mr Tom Darnell Maths
Mr Michael Dickinson Primary / Enrichment / Forest Schools
Mrs Terri Draper  Science
Miss Rebecca Gregory English / PSHE
Mr Jonny Mott Music
Mrs Kathy Poole-Gleed Cookery
Mr Peter Saysell Art / Graphics / Photography / Textiles
Miss Zoe Smith Art / Textiles / Trinity Arts
Mrs Saadia Yusuf-Meighan Science / Mental Health Lead / 1:1 SEAL
Learning Development Team

Name

Duties

Mr Adam Sharpe

Assistant SENCo / Specialist Teacher /

Mental Health Lead

Mrs Sheilagh Blyth

Occupational Therapist

 
Ms Kate Clark Specialist Teacher (Maternity Cover)
Ms Abigail Emsley Speech and Language Therapist
Miss Elodie Grabe

Speech and Language Therapist

 
Mrs Estie Hunter Speech and Language Therapist
Mrs Claire Inness Occupational Therapist
Mrs Henrietta Kendall Specialist Teacher
Mrs Jackie Gooding Intervention Support Assistant
Miss Harriet Norgrove Intervention Support Assistant
Mrs Katie Stephenson Intervention Support Assistant / Lesson Cover
Learning Support Assistant Team

Name

Mrs Sarah Batten-Pearce - LSA Link
Miss Megan Barber
Miss Rachel Barr
Mrs Jean Blythman
Ms. Sarah Charlesworth
Mrs Kim Dawson
Mrs Sue Dudman
Miss Sinead Gooding-Davies
Miss Katie Edmonds
Mrs Gillian Homewood
Mrs Jackie Meredith
Mrs Cathy Ratcliffe
Mrs Stephanie Ridger 
Mrs Sue Rutter
Ms Juana Smith
Mr Nathan Wells
Mr David Williams
Mrs Katie Williams
Boarding Houseparent Team
Name
Mr Ewan Callaway
Mrs Becky Highfield
Mr Daniel Highfield
Miss Laura Walford
Administration & Support Team

Name

Subject & Duties

Mrs Tina Baldwin

Accounts Officer

 
Mrs Sharon Pierce Human Resources Officer
Miss Mandy Martin

Admissions Officer

 
Mrs Kay Miranda Administrator
Mrs Judith Goss SEN Administrator
Mr Robert Draper Science Technician
Mr Steve Smart ICT Network Manager
Mr Ben Woodburn ICT Technician
Mrs Hayley Bouyi Housekeeper